DUYURULAR — 18 Ekim 2016 at 20:08

Havacılık ve Uzay Psikolojisi

by

kapak

Türkçe’de ilk olan bu kitap 40 yıllık uçuş doktorluğu deneyimleri, bilgi birikimi ve 900’den fazla kaynak kullanılarak hazırlanmıştır. Kitap ‘havacılık psikolojisi’ başlığını taşımasına karşın fizyoloji, fizyopatoloji, nörokimya, psikiyatri, tıp ve hayata dair konuları da içermektedir.
Bu kitapta insanın fizyolojik sistemiyle ve psikolojik mekanizmalarıyla ‘olmazsa olmaz’ rolü vurgulanmaya çalışılmıştır. Giderek insansız hava araçlarının yaygınlaştığı çağımızda sanki insan devre dışı kalıyor gibi görünse de; bütün otomasyon, bilgisayar ve uzaktan yönlendirme sistemlerinin arkasında, bir karar verici olarak en önemli pozisyonda insan ve onun psikolojisi vardır…
Kitabın amaçlarından biri, havacılık psikolojisiyle ilgili dağınık bilgileri sistematize ederek derli toplu bir dosya haline getirmek ise, bir diğeri de; sadece uçuş doktoru, uçuş psikoloğu ve uçuş emniyet görevlilerine değil, bizzat uçuculara insan psikolojisinin uçuşu nerelere götürebileceği konusunda bir farkındalık kazandırmaktır. Ayrıca, kendi konusunda bir bilgi altyapısı sunmayı ve insanın bilinmezliklerine bir parça ışık tutmayı da amaçlamaktadır.
621 sayfalık hacimde ve 25 bölümde toplanan kitabın içeriğini ortaya koyan başlıklardan bazıları şunlardır: Türkiye’de ve dünyada havacılık tıbbının tarihçesi, uçuş motivasyonunun unsurları, pilot kişiliği ve seçimi, kadın pilotlar, uçuş doktorunun misyonu, uçuş korkuları, bilişsel bozukluk yapan havacılığa özel durumlar, alkol ve ilaç kullanımının etkileri, havacılıkta yorgunluk, solaklık, görsel illüzyonlar, vertigo, hipoksi, dekompresyon, G kuvvetleri, yerçekimsizlik, pilot intiharları, kazalarda insan faktörü, karar verme, liderlik, iletişim sorunları, CRM, havayoluyla hasta taşınması, uçuş kazaları, TSSB, uzayda psikoloji; havacılık terminolojisi, yazarın otobiyografisi, vs… Ders kitabı soğukluğundan uzaklaşmak ve okunmasını keyifli hale getirmek amacıyla 650 resim, karikatür ve grafik, 370 kadar anı, anekdot ve film öyküsü kitapta yer almıştır.
Yorumlar