DUYURULAR — 26 Mart 2019 at 22:30

Antalya’da Çalıştay

by

Antalya Bilim Üniversitesi Praxis Havacılık ve Elba Havacılık Enstitüsü bünyesinde, SHGM takibinde organize edilen “Sivil Havacılık Emniyet Yönetiminde Uçucu Sağlığı Sorumlularının Yeri ve İşbirliği Çalıştayı” 2-3 Mart 2019 günlerinde gerçekleştirildi.

Çalıştayın açılış törenine Antalya Bilim Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İsmail Yüksek, Sağlık Bilimleri Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cevdet Erdöl, Sivil Havacılık Genel Müdürü Bahri Kesici, Bilim Üniv. Hvc. ve Uzay Prog. Yöneticisi Üner Beköz birer konuşma yaptı.

Divan Başkanı Prof. Dr. Ferşat Kolbakır, Çalışma Grup Başkanları Prof. Dr. Hasan Fehmi Töre, Prof. Dr. Muzaffer Çetingüç, Dr. Kadir Eren, Doç. Dr. Ender Gerede, Dr. Oya Bozkurt, Uzm. Dr. Ali Saib Engin, Corendon Havayolları Genel Md. Yıldıray Karaer, Sunexpress ve Pegasus Havayollarının emniyet ve sağlıktan sorumlu yöneticileri yanı sıra hava-uzay hekimleri, uçuş tabipleri ve havacılık psikologları katıldı. Çayıştayda Dernek üyelerimiz her kademede büyük varlık gösterdi.

Sivil havacılık emniyet yönetimi ve uçucu sağlığı sorumluları ilk kez böyle büyük bir katılımla bir araya gelerek gelişmekte olan mevzuatı ele aldı. Çalıştayda özellikle uçucu sağlığı çalışanı olan hava-uzay hekimleri, uçuş tabipleri ve havacılık psikologlarının sektördeki yerleri, istihdamları, açılacak kursların kapsam ve sınırlılıkları tartışıldı. Son oturumda çalışma gruplarının sonuç raporları okundu. Bu raporlar, üzerinde yapılan tartışmalarla revize edildikten sonra SHGM’ne gönderildi. 4 Mart 2019 günü SHGM’de yapılan Sağlık Komisyonu toplantısında tekrar gözden geçirilerek talimata esas olacak metinler hazırlandı.

Yorumlar