BÜLTEN YAZILARI — 08 Temmuz 2012 at 12:48

Dünyada uçak kaçırma eylemleri

by

Kayıtlara geçmiş ilk hava korsanlığı 21 Şubat 1931 günü yaşandı. Pilot Byron Rickards, Peruvian Airliner şirketinin tarifeli seferinde Peru’nun başkenti Lima’dan kalkarak ülkenin güneyindeki Arequipa’ya uçmuştu. İnişten hemen sonra Panagra Ford tipi 3 motorlu uçağı, silâhlı askerler tarafından kuşatıldı. Askerler pilota, bu andan itibaren devrim için uçağa el konulduğunu söylediler. Artık yalnızca onların emirlerine uyarak, uçmak zorunda olduğunu da eklediler! İsteklerinin başında, devrimin propaganda broşürlerini başkent Lima’ya atmak geliyordu. Ayrıca devrimcileri ülkenin belli noktalarına da taşıyacaktı…!

O zamanların havacılığının geçerli ilkelerine göre davranan pilot, devrimci askerlere hemen şiddetle karşı çıktı. Onların isteklerini reddettiğini ve tehditlere kulak asmayacağını belirtti; elbette hemen tutuklandı, tutukluluk hali 15 gün sürdü. Devrimci askerler direnişlerini sona erdirince pilot da serbest kalarak Lima’ya uçağıyla geri döndü. İnanılmaz ama 30 yıl aradan sonra, dünyada ilk kaçırılan pilotu olarak kayıtlara geçen pilot Byron’un başına, bir kez daha hava korsanları ve uçağıyla kaçırılma girişimi geldi! Bu kez de baba oğul Küba’lı korsanların kurbanıydı… Continental Hava Yolları’na ait B-707 tipi uçakla El Paso meydanından kalkış için hazırlanırken, korsanlarca Küba’ya kaçırılmak istendi. Korsanların herhangi bir politik amacı yoktu. Sadece bu eylemin sonucunda Amerika Birleşik Devletleri’nden, Continental Hava Yolları’ndan, hatta Fidel Castro’dan 3 milyon $ para almayı tasarlamışlardı.

Pilot Byron korsanlarla antlaşma yapmaya çalıştı ama başarılı olamadı. Bu arada güvenlik kuvvetlerine bir şekilde haber verebildi. Daha sonra baba oğul korsanların istekleri doğrultusunda piste girip kalkışa başladığında peşlerine 4 araba dolusu FBI ajanı takıldı, sıkı bir kovalamaca başladı. Uçak çok fazla hızlanmadan ajanlar silahlarıyla uçağın lastiklerine ateş ederek patlattılar. Pilot Byron hemen hız keserek uçağı pist içinde durdurdu. 2 saatlik pazarlıktan sonra, baba oğul hava korsanları teslim oldu.

Hava korsanlığı ile ilgili ilk yasal düzenleme 1961 de Amerika’da yapıldı. Uçağa binmeden önce yolcuların aranması da ilk kez Amerika’da 1973 yılında FAA tarafından mecbur kılındı.

1968-1972 yılları, tüm dünyada hava korsanlığının en fazla olduğu dönemdir. Sadece ABD’de günümüze kadar 1.000′den fazla uçak kaçırma olayı oldu. (Bazı kaynaklar, Amerika dâhil tüm dünyada 1.000′den fazla kaçırma olayı olduğu belirtilmektedir.) 1973 yılında Montreal Konferansında uluslararası antlaşma imzalanarak bazı tedbirlerin yürürlüğe girmesiyle uçak kaçırma eylemlerinde belirgin bir düşüş oldu.

 

Osman Gazi Baykal

Yorumlar