BÜLTEN YAZILARI — 08 Temmuz 2012 at 13:19

Domuz Gribi havacılık sektörünü de vurdu

by

Birçok ülke Meksika’ya planlanmış uçuşlarını iptal etti. Air Canada 1 Haziran’a kadar Cancun, Cozumel ve Puerto Vallarta seferlerini iptal etti. Arjantin hükümeti, İsviçreli Kuoni, Avrupa’da Thomasfly ve  First Choice Airways, Transat, Meksika’ya olan seferlerini belirli tarihlere kadar durdurduğunu açıkladı. British Airways ve Luftahansa Meksika’ya olan seferlerde iptaller artarken, Meksika çıkışlı seferlerin hepsi hastalıktan kaçanlar nedeniyle full çalışıyor. Association of Corporate Travel Executives (ACTE) yaptığı araştırmalara göre şirketlerin yüzde 47’si Meksika’ya olan iş seyahatlerini iptal etti.

Şu ana kadar Meksika’da 159, Amerika’da ise bir kişi hayatını kaybetti. Ülkelerinde hastalığa bulaşanlar ise  Meksika’da 2 bin 500 kişi, ABD 91, Yeni Zelanda 14, Kanada 13, İspanya 10, İngiltere 5, Almanya 3, İsrail 2, Costa Rica 2 ve Avusturya ise bir kişi… (www.airkule.com)

Önlemler: THY, dünyayı etkileyen domuz gribine karşı Sağlık Bakanlığı’nca alınan önlemler çerçevesinde planlamalarını gerçekleştirerek, uygulamaya koydu. Öncelikle bilgilendirme çalışmaları yapılıyor. Sağlık Bakanlığı tarafından riskli olarak belirlenen ülkelerden gelen yolculara “Sağlık Deklarasyon Kartları” doldurtulmakta ve bu kartlar inişte yetkili sağlık otoritesine teslim edilmekte. Ayrıca tüm uçuşlarda gereği halinde kullanılmak üzere maske ve eldiven de bulunduruluyor.

Uçaklar dezenfekte ediliyor: THY uçaklarında bulunan havalandırma sistemlerinde “hepafiltre” kullanılmakta olup, bu filtrelerin enfeksiyon yayılmasını engelleyici özelliği bulunuyor. Uluslararası standartlara göre temizlenen ve dezenfekte edilen uçaklar, riskli bölgeler olarak belirlenen ülkelerden yapılan uçuşlardan sonra yeniden temizlenmekte, dezenfekte edilmekte ve havalandırma sistemlerinde bulunan tüm filtreler gerekli hallerde değiştirilmekte.

Türkiye’de ilk vaka: Amsterdam’dan İstanbul’a gelen bir yolcuda domuz gribi tespit edildi. KLM uçağındaki Amerikalı yolcu termal kamerada hastalığı belirlenerek hastaneye sevk edildi.

Komplo Teorileri: ABD’nin şahin yöneticilerinden Rumsfeld’in sahibi/ortağı olduğu bir ilaç firması domuz gribi ilacı üretiyor. Bizim gibi hiç domuz gribi vakasının görülmediği ülkelerde bile hem kamu kurumları, hem de bireyler ilaç stoğu yapıyor; milyonlarca maske, eldiven, sterilizasyon malzemesi satılıyor; aşı üretimi için çalışılıyor ve üretim sonunda milyarlarca aşı pazarlanacak… Havaalanları ve gümrük kapılarına ateşe duyarlı elektronik cihazlar yerleştiriliyor… Yani bir panik yaratıldı; bir sektör oluştu, birilerinin cebi dolmaya başladı. Acaba bir panik mi yaratılıyor, pompalanan bir balonun etkisi altında mı kalıyoruz? diye soranlar var…

Yorumlar