BÜLTEN YAZILARI — 14 Temmuz 2012 at 10:49

Bayan kabin ekiplerinde görevle ilgili kas ağrıları

by

Kokpit ekipleri görevlerini oturarak, kabin ekipleri ise çoğunlukla ayakta gezinerek yaparlar; nadiren otururlar. Sadece saatlerce ayakta durmak bile omurga ve kaslar üzerinde bir yorgunluk yaratır. Kabin ekiplerinin uçuş öncesinden başlayarak bagaj yerleştirmek, uçuşta servis arabalarını itmek, yemek dağıtmak, yaşlı-engelli ve çocuk yolculara yardım etmek gibi işleri sırasında kas, omurga ve eklem zorlanmalarına maruz kaldıkları bir gerçektir. Özellikle uzun menzilli uçuşlarda bu yorgunluk ve zorlanmalara uçuş gerginliği de eklenecektir….

Büyük bir ticari havayolu şirketinde görevli 185 bayan kabin personelinin katıldığı bir çalışmada, son 3 ayda en az bir kez kıtalararası, son 1 ayda da en az 75 saat uçuş yapan bayanlar değerlendirilmiştir. Ağrı lokalizasyonu 9 vücut bölgesine göre sınıflandırılmış; bayan ekiplerin kas ağrılarından yakınma oranı %50-%86 arasında bulunmuştur. Ancak son 1 yıl içinde herhangi bir derecede kas ağrısını geçici de olsa çekenlerin oranı %97 olarak ifade edilmiştir.

Kaynak: Lee H, Wilbur J, Conrad KM, Mokadam D. Work-related musculoskeletal symptoms reported by female flight attendants on long-haul flights. Aviat Space Environ Med 2006; 77:1283-1287.

Çeviri: Dr. M.Çetingüç

Yorumlar