BÜLTEN YAZILARI — 21 Temmuz 2012 at 12:56

Japon Hava Kuvvetleri Pilotlarında Alerjik Rinit

by

ABD Hava Kuvvetlerinde pilot adaylarında alerjik rinit, uçuştan ayırılma nedenidir. Japon Hava Kuvvetlerinde ise topikal ilaçlarla kontrol edilebilir nitelikteki alerjik rinit hastalığı, bir adayın pilotaj eğitimine devamına engel sayılmaz. Ancak bir pilotun uçuşta sistemik antialerjik bir ilaç kullanmasına izin verilmez.

Yaş ortalaması 23.7 olan 22 Japon askeri savaş pilotu adayının kan örneklerinde spesifik IgE antibody’leri (ev tozu, mite, hamam böceği, kandida, formaldehid, mevsimsel meyve ve bitkileri, çayır otları, Japon selvisi) araştırılmıştır. Adayların %73’ü Japon çedarına, 1/3’ü ev tozlarına, çayır otları ve ağaç alerjenlerine pozitif yanıt vermiş; kandida ve formaldehid’e yanıt veren olmamıştır. Topikal tedaviyle iyileşme göstermeyen 3 aday uçuştan elenmiştir.

Japon Hava Kuvvetlerinde birçok pilotun potansiyel alerjik rinit hastası olduğu gerçeğinden hareketle, uçuşta da kullanılabilecek sistemik bir antialerjik ilacın bulunması üzerinde çalışılmalıdır.
Kaynak: Fukuzuka K, Sakai M. Allergic rhinitis of pilots in Japan Air Self Defense Force. 74th Annual AsMA Scientific Meeting (2003) Abs.# 165

Çeviri: Doç. Dr. Muzaffer Çetingüç

Yorumlar