BÜLTEN YAZILARI — 21 Temmuz 2012 at 13:15

Sivil Pilotta Gaz Embolisi

by

Hiçbir yolcusu olmayan büyük bir jet kargo uçağında 8 bin ft. irtifada iken bir basınçlama arızası oldu. Pilot oksijen maskesi kullanarak irtifa almaya devam etti; 18 dakika süren tırmanış ile 33 bin ft’e çıktıktan 4 dakika sonra inkapasite oldu; uçağa kumanda edemez hale geldi. Diğer pilot kumandayı aldı; 8 bin ft’e kadar alçalma ve kaptana oksijen verilmesine rağmen düzelme olmadı. İnişte kaptan zorlukla konuşabilmekte ve yardımla yürüyebilmekte idi. Muayenesinde vücudunun sol tarafında değişken nörolojik bozukluklar bulundu. Serum CPK yükselmesi, beyin tomografisinde ödem, akciğer radyografisinde pulmoner emboli vardı. Ekokardiyogram ve Dipridamol stres testi normaldi. Dekompresyona bağlı serebral gaz embolisi ve pulmoner emboli tanısı konan hasta tedaviye alındı.

Bu ciddi vakanın gösterdiği şey, basınç arızası olan kabinde irtifaya çıkmanın yaşamsal sakıncaları olduğu ve oksijen solumanın bilinci açık tutmaya katkısı olmasına karşın, dekompresyon için koruma sağlamadığıdır.

Kaynak: Veronneau SJH, Pilmanis AA, Mohler SR. Cerebral gas embolism in a commercial pilot during unpressed flight. 66th Annual AsMA Scientific Meeting (1995) Abs.# 99

Çeviri: Doç. Dr. Muzaffer Çetingüç

Yorumlar