BÜLTEN YAZILARI — 22 Temmuz 2012 at 10:32

Pilotlarda Dental İmplant Rehabilitasyonu

by

Dental implantlar; biyolojik uyumlu bir materyalden imal edilen yapay diş kökleridir. Günümüzde kullanılan uyumlu materyal, titanyumdur ve doğrudan çene kemiği içine yerleştirilirler. İmplantın avantajı sabit diş protezlerine olanak sağlamasıdır ki, bu durum Alman Hava Kuvvetleri pilotlarında zorunludur. Bunun yanında diğer avantajları; çene kemiğinin rezorbsiyonunu engellemesi ve implant üstü protezlerin üst düzey tutuculuk ve stabilitesidir.

Ocak-Eylül 2006 tarihleri arasında Alman Havacılık Tıbbı Enstitüsü’ne bağlı diş tedavi bölümünde 45 pilot dental implant tedavisi sonrası incelenmiştir. İnceleme grubu pilotların hepsi erkek, 24-56 yaş arası olup, 9 implanta kadar yükleme yapılanlar vardır.
Uygulanan implantların kalite kriterleri Basics of Aeromedical Dental Standarts da yayımlanmıştır. Kalite kriterleri; fiksasyon, röntgen tetkikleri, müköz membran-dişeti uyumu, oklüzyon-kapanış uyumu ve artikülasyon-karşıt çenelerin birbirleriyle uyumudur.
45 pilotun tamamı da standart yara iyileşmesi sürecini komplikasyonsuz geçirdikten sonra ‘uçuşa uygundur’ kararı almışlar; havacılık tıbbı standartlarında belirtilen ‘pilotlarda sabit protez’ zorunluluğu da yerine getirilmiştir. Vakaların sadece 2’sinde ilerleyen dönemlerde implant destekli köprülerin tekrar çıkartılması gerekmiştir. Birinci vakada 4 yıl sonra başarılı bir reimplantasyon yapılmıştır. İkinci vakanın implant kaybı nedeni ise olasılıkla histiocytosis-x’tir.

Endoosseöz-kemik içi implantların başarısı bazı faktörlere bağlıdır. Bunlar ağız hijyeni, cinsiyet, çene yapısı, tütün alışkanlıkları, implant yapımı sırasındaki çene kemiği kalitesidir. Vida veya silindir tip implantlar uzun dönem sabit protez kullanımı için çok uygundur.

Kaynak: Dittmer ME. Dental implant rehabilitation of pilots in German Armed Forces. 78th Annual AsMA Scientific Meeting (2007) Abs.# 258

Çeviri: Dt. Berkay Adalığ (Eskişehir)

Yorumlar