BÜLTEN YAZILARI — 25 Temmuz 2012 at 22:38

Kabin Görevlilerinde Psikiyatrik Rahatsızlıklar

by

Kabin görevlilerinin, pilotlar gibi (JAR benzeri uçuşa özel yapılandırılmış) periyodik sağlık kontrollerinden geçirilme zorunluluğu yoktur. Periyodik muayene zorunluluğu olan 3. Sınıf uçucu grubunun fiziksel ve zihinsel hastalıkları nedeniyle uçuştan ayırılma oranları %8,2 iken, kabin görevlilerinin oranı % 38,3’dür. Aradaki büyük fark, kabin görevlilerinin de sağlık kontrollerinin yönergelere girmesi gereğini işaret ediyor gibidir.

ABD’de yapılan bir araştırma sonuçlarına göre, uçuştan sağlık nedeniyle ayrılan 606 kabin görevlisinin 291’i (%48,2) psikiyatrik tanılarla ayrılmışlardır. 291 psikiyatrik olgunun tanılara göre tasnifi şöyledir: %52,6 major depresyon, % 24,4 alkol-madde bağımlılığı, %12,4 uyum bozukluğu, %5,5 travma sonrası stres bozukluğu, % 3,4 bipolar bozukluk. Bu rahatsızlıklar uçuştaki emercensi durumlarda yolcu güvenliğini riske sokma potansiyelinde görülmüştür.

Çevirenin Notu: Kabin görevlilerinin psikolojik stres ve psikiyatrik rahatsızlıklarıyla ilgili duyarsızlık Türkiye’de de vardır. Bu grup sanki uçuş güvenliğinin bir parçası değilmiş gibi görülmekte, sağlık sorunları sıradan bir kamu görevlisininki gibi kabul edilmektedir. Bedensel veya psikiyatrik hastalığı olan gider muayene ve tedavi olur…Halbuki bu kişilerin rahatsızlıkları havada çok farklılaşabilir ve tedavileri de yerdeki gibi olmayabilir. Ülkemizde geçerli usul, dışarıdaki uygulamanın iyi veya eksik yanları irdelenmeden aynen alınmasıdır; ICAO ve JAA’nın ülkeler için tanıdığı ulusal inisiyatif kullanılmaz. Çünkü bunu kullanmak bilgi ve cesaret gerektirir. Havacılık tıbbının bilgili ve yetkili kadroları olmayınca, konuya çok hakim olmayan tıp dışı bürokrasi, “Amerika’dan iyi mi bileceğiz, onların yaptığını yapalım, başımız ağrımasın” derler, olur-biter!

Kaynak: Dalitsch WW, Fishback JL, et al. Psychiatric diagnosis among commercial airline flight attendants. 75th Annual ASMA Scientific Meeting, (2004) Abs # 597

Çeviri : M. Çetingüç

Yorumlar