BÜLTEN YAZILARI — 28 Temmuz 2012 at 11:04

Bayan uçucularda jinekolojik problemler

by

Mensturasyon gibi normal jinekolojik durumların uçuş becerisini etkilemeyeceği kabul edilir. FAA, gebelik kontrol yöntem ve ilaçlarını, keza hormon replasman tedavilerini ciddi yan etki olmadıkça uçuşa aykırı görmez. Ancak hormon kullanımında doz ve fizyolojik cevaplar stabilize oluncaya kadar bir bekleme süresi önerir. JAA da gebelik önleyici ilaçlara müsaade eder, dismenore ve premenstrüel sendrom durumlarının kişi bazında değerlendirilmesini, büyük jinekolojik ameliyatlarda ise 3 ay uçuş kısıtlaması önerir. FAA, meme rahatsızlıklarından söz etmemekte, JAA ise göğüste fibroadenosis varsa, (askeri ve sportif havacılıkta) paraşüt vs. bağlarının (harness) sıkması ile oluşacak ağrı ve hareket kısıtlılığının değerlendirilmesini tavsiye etmektedir (1).

Bayan uçuş ekibinin spontan düşük olaylarının fazlalığına dair iddiaların araştırıldığı bir çalışma 418 kişi katılımıyla 1990-91 yıllarında yapılmıştır. Bu grubun spontan düşük riski %15, hamileliğini evinde geçirenlerinki ise % 8 bulunmuştur. Ancak bu belirgin risk artışı uçuşa değil, çalışıyor olmanın stres ve yorgunluğuna bağlı olsa gerektir. Çünkü uçuş ekibi ile diğer yer görevlerinde çalışan bayanların riski arasında anlamlı bir fark yoktur. Uçuş ekibinin kendi içindeki karşılaştırmada ise, uçuş saati yüksek olanlarda spontan düşük riskinin arttığı anlaşılmıştır (2). Bayan uçuş ekibini göğüs kanseri riskinin yüksek olduğu da ek bir bilgidir.
Kaynaklar:

1. F. Kristofelc. Gynecological disorder in aircrew: FAA vs JAA. Aerospace Medical Association 77th Annual Scientific Meeting. Orlando, FL. 2006 Abstract # 3

2. JE. Cone, LM. Vaughan, A. Huete, SJ. Samuels. Reproductive health outcomes among female flight attendants: an exploratory study. J Occup Environ Med. 1998 Mar;40(3):210-6.

Yorumlar