BÜLTEN YAZILARI — 28 Temmuz 2012 at 11:06

Bir havayolu pilotunda ciddi astım

by

Olgu 1: 7 bin saatin üstünde uçuşu bulunan 35 yaşında zenci pilot; Class-1 uçuş ehliyetinin yenilenmesi için müracaat ettiği uçuş doktoru (AME) tarafından değerlendirilmiş.10 yıldan fazladır muayene olduğu doktoruna, 2 yıldır devam eden çok kısa astım şikayetleri olduğunu, ancak bir ilaç kullanmadığını ve bir problemi olmadığını söylemiş. Muayeneden 3 ay sonra kendi uçuş ekibi tarafından nefesinin alkol koktuğu, saçı başı darmadağınık bir vaziyette uçuşa geldiği rapor edilmiş. Bunun üzerine alkol solunum testine gönderilmiş. Gelen raporda, akciğerlerindeki rahatsızlık nedeniyle alkotest cihazını yeteri kadar üfleyemediğinin bildirilmesi üzerine, FAA tarafından akciğerinin incelenmesine karar verilmiş. Bu ayrıntılı muayene sırasında pilot başlangıçta inkar ettiği astım hastalığını itiraf etmek zorunda kalmış; hatta 3 ay önce bir hastanede yattığını, Advair ve Albuterol gibi ilaçları kullandığını söylemiş. Hastane kayıtlarının incelenmesinden anlaşıldığına göre, hastaneye başvurusu bir uçuştan döndüğünde aniden başlayan nefes almada zorluk, hırıltılı solunum ve sarı ifrazat nedeniyle olmuş. Yapılan arteriyel kan gazları ölçümlerinde hipoksemik ve oksijen satürasyonunun düşük olduğu anlaşılmış. Son 3 yıldır günde 10mg Prednison tablat alıyor, bunun yanında her gün bronkodilatatörlere de ihtiyaç duyuyormuş. Kendisine zaman zaman şiddetlenen orta derecede astım tanısı konarak İV steroid, antibiyotik ve beta agonistler başlanmış. 3 gün sonra solunum fonksiyon testinin yetersiz çıkması üzerine uzman göğüs doktorunca konsülte edilmesine karar verilmiş. Ancak bu muayenede astım belirtisi bulunamamış…

Karar: Uzman göğüs doktoru bu pilotta ciddi seviyede astım olduğuna karar verdi ve kişiyi uçuştan aldı. Solunum fonksiyon testlerindeki bulgular tam anlamıyla bunu göstermese de, uzman doktor bu testlerin bronkodilatatör aldıktan sonra yapıldığına, Class-1 ehliyetinin onaylanamayacağına, ciddi derecede akciğer hastalığı olduğuna karar verdi; FAA da bu karar katıldı.
Havacılık Tıbbı Değerlendirmesi: Astım solunum yollarının kronik iltihabi bir hastalığıdır. Hassas kişilerde bu iltihap tekrarlayıcı hırıltılı solunum nöbetlerine, göğüs sıkışmasına ve özellikle sabah ya da akşamları öksürük krizine neden olur. Solunum yollarındaki hava akışı, iltihabın ciddiyeti ile paralellik gösterir. Bazen kendiliğinden, bazen tedavi ile iyileşme devreleri görülür. Akciğer fonksiyon testlerinden zorlu vital kapasite ve zorlu nefes verme volümündeki düşüklük astım için tipiktir.

Akut astım ataklarında, hipoksi, G toleransı düşüklüğü ve radial akselarasyona bağlı atelektazi nedeniyle ani inkapasitasyonlar ortaya çıkabilir… Ayrıca kullanılan ilaçların yan etkisi de vardır. Burada muayene yapanlar için önemli konu rahatsızlığın derecesinin tayinidir. Kişinin özgeçmişi, fiziksel muayene, akciğer fonksiyon testleri, Methacolin ve Histaminle bronşial uyarılma testleri, karar vermede önemli rol oynar. Hafif, mevsimsel, seyrek gelen ve uçuşta ortaya çıkmayan astımlarda, AME uçuş kararı verebilir. Ancak sık ve şiddetli astım semptomları olan uçucular FAA’ya gönderilir ve uçuştan alıkonurlar.
OLGU 2: Özgeçmişinde astım öyküsü olmayan 28 yaşında Singapur Hava Kuvvetleri pilotu. Üst solunum yolu enfeksiyonu sonrasında gelişen hırıltılı solunum ve nefes darlığı yakınması bronşial astım olarak teşhis edilmiş. Pilotun astım nöbeti öncesinde, evinde beslediği hamsterlerin kafes temizliğini yaptığı anlaşılmış. Pilota 6 ay uçuş men verilmiş; hamsterlerle ilişkisi kesilip tedavisinin tamamlanmasından sonra aktif pilotluğa döndürülmüş (2).

Kaynaklar:

1. R. Shane Day. Severe asthma in an airline pilot. The Federal Air Surgeon’s Medical Bulletin. 2006 Vol. 44, No. 2: 6-7

2. Lai K, Tan B, Chong C. Considerations for waiver in a pilot with active bronchial asthma. Aerospace
Medical Association 77th Annual Scientific Meeting, 2006. Abst. # 260

Hazırlayan: Dr. Abdullah Öksüz

Yorumlar