BÜLTEN YAZILARI — 28 Temmuz 2012 at 11:08

Ticari Havayolları Uçuş Ekibinin KBB Sorunları

by

Pilotlar dışındaki uçuş ekibinin periyodik muayeneleri ICAO ve JAA tarafından zorunlu kılınmamıştır, ama bu grupta uçuşla artan önemli rahatsızlıklar vardır. Örneğin kulak-boğaz hastalıkları nedeniyle uçuştan (tamamen veya geçici sürelerle) uzaklaştırılan uçuş ekibi oranı oldukça yüksektir: %38,3. Halbuki Class 3 tıbbi sertifikasyona tabi uçucularda bu oran % 8,2’dir. 1580 kişinin alındığı bu araştırmada uçuş ekibinde en sık görülen kulak-boğaz rahatsızlıkları; allerjik rinit, tekrarlayan barotravma, sinüzit ve östaki tüpü işlev bozukluğudur. Bu rahatsızlıklar özellikle emergency durumlarda uçuş ekibinin görevlerini tam olarak yapamamalarına neden olabilir ve yolcu güvenliğini olumsuz yönde etkileyebilir.

Çevirenin Notu: Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, sık sık yapmak zorunda kaldığı havayolu seyahatlerinde muhtemelen nezleli olarak uçmasına bağlı olarak gelişen orta kulak rahatsızlığı nedeniyle ameliyat olmuş ve kendisine 2 ay uçuş yasağı getirilmiştir. 2006 nisan ayında ABD’ye yapacağı seyahati bu nedenle iptal etmiş, 25 Nisan günü Bulgaristan’daki bir toplantıya da karayoluyla gidebilmiştir.

Kaynak: Dalistch WW, Fishback JL, et al. Otolaryngologic diagnosis among commercial airline flight attendants. AsMA Annual Meeting Abst. # 5. Orlando 2006

Yorumlar