Uçuş Hekimliği Kursu

Uçuş hekimliği kursu (Derneğimiz tarafından değil) Ulaştırma Bakanlığı (SHGM) ve Hava K. K. arasında yapılan protokol ile düzenleniyor. (Kurs süresi: 5 hafta, ücreti: 3.000$, periyodu: ortalama 2 yıl, kontenjan: 20, tazeleme eğitimi: 3 yılda bir, geçerlilik süresi: 67 yaş). Bu kursun yapılacağını haber aldığımızda Derneğimizin yayın organı olan Havacılık Tıbbı Bülteni aracılığıyla da üyelerimize bilgi veriyoruz. Ayrıca sitemizden duyuruyoruz ve  üyelerimize de e-posta ve tweet gönderiyoruz. Yakın zamanda kurs açılırsa aynı yollardan bilgilendirme yapılacaktır.

Kursta uçuş fizyolojisi, uçuş psikolojisi ve havacılık tıbbının genel konularında kapsamlı dersler yanında; bunların uygulaması mahiyetinde bir sorti uçuş yapılmakta, fizyolojik eğitim cihazlarında uygulamalı eğitimler (hipoksi, vertigo, gece görüş) verilmektedir. Ayrıca kurs sırasında bazı askeri ve sivil havacılık kurum ve tesislerine gezi tertiplenmektedir.

Bu kurs sayesinde “Uçuş Doktorluğu” ya da “AME” (Aeromedical Examiner) sertifikası kazanılmış olunmaktadır. Bu sertifika pilotaj muayenesi yapmakta olan hastanelerde görev almak isteyenler için gereklidir. Havacılık Tıbbı Derneği olarak uçuş doktorluğu statüsünün görev alanını genişletme çabası içindeyiz. Büyük havacılık şirketleri, uçuş okulları ve hava ambulans hizmeti veren kuruluşlarda bu sertifikası olmayan hekimlerin görev yapamaması gerektiğini vurguluyor ve bu yönde yönerge değişikliği önermekteyiz.

Yorumlar