Kaybettiklerimiz

 

Dr İlhan Uğurtaş

1923 Harput doğumlu, duayen uçuş doktoru üyelerimizden (Üye No. 53) iç hastalıkları uzmanı idi. 1949 yılında İstanbul Ü. Tıp Fakültesinde mezun olan, 1951 yılında “hava doktoru” unvanı kazanan Dr. Uğurtaş, lökopeni tanısıyla GATA Hematoloji Kliniğinde tedavi görürken 19 Nisan 2009 günü vefat etti. Mükemmel insan, örnek hekim, bir beyefendi idi. Derneğin kuruluşundan itibaren her toplantıya katılıp yönetim kurulu üyelerini nezaketle motive ederdi.

 

Dr Metin Beritan

Havacılık Tıbbı Derneği’nin 15 no’lu üyesi, Em. Hv. Tbp.Alb. Jinekolog Dr. Metin Beritan 31 Mayıs 2011 günü İstanbul’da vefat etti. Akciğer ca tedavisi görmekte idi. GATA’daki ihtisasından sonra Kütahya ve Eskişehir Hava Hastanelerinde görev yapmıştı. Yaşama sevinci yüksek, şakacı, hareketli bir insandı.

 

 

Prof. Dr Necati Kölan

Eski GATA Tıp Fak. Dekanı ve Komutanı Prof. Dr. Necati Kölan 23 Haziran 2011 günü Ankara’da 85 yaşında vefat etti. Necati Hoca, son derece karizmatik bir insandı; genel cerrahi dalında yetiştirdiği yüzlerce asistanı tarafından çok sevilirdi. 1926 yılında Iğdır’da doğmuştu. 1950 yılında Ankara Ü. Tıp Fak’den mezun olmuş, 1951 yılında uçuş doktoru brövesi almış, 1959 yılında cerrahi dalında uzmanlık kazanmıştı. ABD’de göğüs cerrahisi alanında eğitimler aldıktan sonra 1965’de doçent, 1973’de profesör, 1977’de tuğgeneral, 1978’de GATA Komutanı, 1980’de tümgeneral ve GATA Tıp Fakültesi Dekanı, 1988 yılında da emekli olmuştu. 1981 yılında ilk böbrek naklini gerçekleştirmişti. Uçuş doktorlarının duayenlerinden olup, Derneğimizin de Onursal Üyesi idi. (Üye No. 54)

Dr Tahir Akman

Havacılık Tıbbı Derneği’nin kurucularından üyesi (Üye No. 1) Dr. Tahir Akman, 7 Kasım 2014 günü vefat etti. Bir süredir akciğer hastalığı tedavisi görmekte idi. Dr. Akman, 16.3.1944 tarihinde Bursa-Yenişehir’de doğmuş, Hava K.K. hesabına askeri öğrenci olarak devam ettiği İstanbul Ü.Tıp Fakültesinden 1970 yılında mezun olmuştu. 1972 yılında uçuş doktoru unvanı aldıktan sonra GATA’da cilt hastalıkları ihtisası yapmış, 1989 yılına kadar görev yaptığı Eskişehir Hava Hastanesinden yarbay rütbesiyle emekli olmuştu. Osmanlı karakterine uygun bıyıkları ile yakışıklı, nüktedan, hoş sohbet, rind, dürüst, tok sözlü bir insandı.

Dr Mecit Kurter

Duayen uçuş doktoru büyüklerimizden Dr. Mecit Kurter 1 Aralık 2015 günü İstanbul’da vefat etti. KBB uzmanlık eğitimini GATA’da 1959-1962 yılları arasında almış, emekli oluncaya kadar Eskişehir Hava Hastanesinde görev yapmıştı. Sakin tabiatlı, hürmet celp eden, mesleğinde başarılı bir hekimdi. Kimseyi kırdığı, sesini yükselttiği duyulmamıştı. Derneğimizin kuruluş toplantısına katılan ve motive eden kişi olmuştu. 

 

Dr Galip Cudi Canoruç

1937 Cizre doğumlu olup GATA’da anestezi uzmanlığı eğitimini tamamladıktan sonra Eskişehir Hava Hastanesine atanmıştı. Bu hastanede anestezi uzmanı, uçuş doktoru ve Fizyolojik Eğitim Merkezi Başkanlığı ve 4 yıl da baştabiplik yaptıktan sonra albay rütbesiyle emekli oldu.. Sakin, sessiz kişiliğiyle tanınan, kimseye sesini yükselttiği duyulmayan ağabeyimiz, beklenmedik anlarda çok zekice esprileriyle ortamı yumuşatmasını bilirdi. Dr. Cudi Canoruç 17 Eylül 2016 günü vefat etti. Derneğin 29 no’lu üyesiydi.

 

Dr Abdullah Öksüz

1952 yılı Balıkesir doğumlu olup 1975 yılında Ankara Tıp Fakültesinden mezun oldu. Uçuş doktorluğu kursunu bitirdi. Psikiyatri uzmanlık eğitimini GATA’da yaptı. 1982 yılında atandığı Eskişehir Hava Hastanesinde 1999 yılına kadar hizmet ettikten sonra albay rütbesiyle emekli oldu. Derneğin 11 no’lu üyesiydi ve Yönetim Kurulunda görev yapmaktaydı. Emekliliğinde muayenehane hekimliğine devam etmekte iken 12 Şubat 2017 günü kalp krizi sonucu vefat etti. Pratik zekâlı, her probleme iyimserce yaklaşıp yapıcı çözümler üretebilen, nüktedan bir insandı.

Dr Çetin Aslan

1937 Merzifon doğumlu idi. İstanbul Ü. Tıp Fakültesini 1962 yılında bitirmiş, Eskişehir Hava Hastanesi’nde fizik tedavi uzmanı olarak 21 yıl hizmet vermişti. 1984-89 yıllarında baştabiplik yapan ve tuğgeneralliğe kadar yükselen Çetin Aslan, amatör futbolcu, spor hekimi ve amatör pilottu. Karizmatik bir kişiliği vardı, beraber çalıştığı kişileri çok iyi motive ederdi. Uçuş doktorlarının duayenlerindendi. İzmir’de konuşlanması planlanan Fizyolojik Eğitim Merkezi’nin Eskişehir Hava Hastanesi bahçesinde kurulması yönünde aktif çabaları oldu. 14 Şubat 2017 günü 80 yaşında Lüleburgaz’da vefat etti.

Dr Yaşar Payas

Uçuş doktoru, iç hastalıkları ve kardiyoloji uzmanı olan Dr. Y. Payas 1935 doğumluydu. Hava Kuvvetlerinde albay rütbesine kadar görev yapmış, son görev yeri olan Eskişehir Hava Hastanesinden 1980 sonrası emekli olmuştu. Derneğimizin 91 no’lu üyesiydi. 3 Mayıs 2017 günü 82 yaşında vefat etti. Nevi şahsına münhasır, şakacı, pratik zekâlı, pozitif bir insandı. Seyahat etmeyi çok severdi…

 

 

Prof. Dr. Rıdvan Ege

Havacılık Tıbbı Derneğinin Onursal Başkanı, uçuş doktorlarının duayeni, Ufuk Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Prof. Dr. Rıdvan Ege, 8 Haziran 2017 tarihinde 92 yaşında vefat etti. 1925 Denizli doğumlu olup, 1948 yılında İstanbul Tıp Fakültesinden askeri doktor olarak mezun olmuş, 1950 yılında ülkemizin ilk uçuş doktorlarından biri olarak Hava Kuvvetlerinde görev yapmıştı. GATA’da ortopedi kliniğini kurmuş, Türkiye Trafik Kazaları Yardım Vakfı’nın kurucu ve onursal başkanı olarak çok değerli hizmetlerde bulunmuştu.

 

Dr. Hüseyin Karabayram (1947-2017)

Ankara Ü. Tıp Fak. mezunu, uçuş doktoru ve iç hastalıkları uzmanı idi. 1979-1992 yılları arasında Eskişehir Hava Hastanesinde pilotaj muayeneleri yapmış, Fizyolojik Eğitim Merkezi başkanlığı görevinde bulunmuştu. İnce esprileri olan, iyi huylu bir insandı. Tıbbi kararlarında ilkeli, yukarıdan esen rüzgârlara ve aşağıdan gelen ricalara karşı dirençliydi. Tokat-Zile doğumluydu ama İstanbul beyefendisi nezaketine sahipti. 27 Haziran 2017 günü Eskişehir’de vefat etti.

 

Dr. Nurhan Aydınalp  (1928-2017)

Uçuş doktoru, intaniye ve biyokimya uzmanı idi. ABD’de hava tababeti kursu görmüş, Etimesgut Hava Hastanesi Baştabipliği yapmış, tuğgeneralliğe yükselerek Hava K.K. Sağlık Daire Başkanı olmuştu. 2 Temmuz 2017 günü Ankara’da vefat etti.

 

 

Dr. Dinç Alpyıldız (1946-2017)

Ankara üniversitesi Tıp Fakültesi mezunu olup, GATA’da göz hastalıkları uzmanlık eğitimi aldı. Atandığı Eskişehir Hava Hastanesinde pilotaj muayeneleri yapan ekipte uzun yıllar görev yaptı. Tıbbi kanaatlerini açık sözlüce savunma cesareti ve dik duruşlu kişiliğiyle genç meslektaşlarına rol modeli olmuştu. 4 Eylül 2017 günü İstanbul’da kaybettik.

 

 

Dr Mustafa Kaya

1942 Giresun doğumlu, 1968 İstanbul Tıp Fakültesi mezunu, GATA’da ihtisas yapmış olan Dr. Kaya, 18 Mart 2018 günü İstanbul’da vefat etti. 1984 yılına kadar Eskişehir Hava Hastanesinde ve 1995 yılına kadar da Hava Harp Okulu Hastanesinde genel cerrah ve uçuş doktoru olarak görev yaptıktan sonra albay rütbesiyle emekli oldu. İstanbul Gaziosmanpaşa Hastanesi Havacılık Tıp Merkezinde çalıştı.

 

 

Hv. Sağ. Astsb. Kd.Bçvş. Tuncay Uz 

Hava Kuvvetlerinde Eskişehir 1 no’lu Hava Sağ. Mua. ve Fiz. Eğt. Merkezinde (bugünkü USAEM) 28 yıl fizyolojik eğitim astsubayı olarak hizmet veren Tuncay Uz, 1996 yılında emekli olmuştu. 2 Mayıs 2018 günü 76 yaşında vefat etti. Merkezin beyin takımındandı. Hava K. Komutanları ve diğer generaller dahil her rütbeden uçucuların sevgili dostu idi. Merkezde görevli doktor, subay ve astsubayların ağabeyi olma güvenini ve sevgisini kazanmıştı. Fizyolojik Eğitim Merkezinde sadece eğitimlerden değil tüm pürüzlerin düzeltilmesinde aktif rol üstlendiği için kendisi hakkında “Her şeyden sorumlu devlet bakanı” gibi nükteli sıfatlar kullanılmıştır. Özgül ağırlığı rütbesinin çok üzerindeydi. Bir oğlu F-16 pilotu idi.

Dr Selim Sümer Sakarya

Eskişehir Hava Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı ve uçuş doktoru olarak Fizyolojik Eğitim Merkezinde hizmet ettiği (1980-1996) süreçte ABD’de hava tababeti tekâmül kursu da görmüş, emekli olduktan sonra Antakya’ya yerleşmişti. 30 Haziran 2018 günü İstanbul’da vefat etti. Çok iyi cerrahtı, şakacı ve arkadaş canlısı bir insandı.

 

 

Dr İsmet Bilgin

Derneğimizin kuruluşundan beri üyemiz olup, 2013 yılında Onursal Üye seçilen Em.Hv.Tbp.Alb. İsmet Bilgin 6 Ocak 2019 günü vefat etmiştir. Dr İsmet Bilgin, 1929 Söğüt doğumlu idi. 1956 yılında ‘Hava doktoru’ olmuş, sonra Göz Hastalıkları alanında uzmanlık eğitimi alıp Eskişehir Hava Hastanesinde uzun yıllar görev yapmıştı. Deontolojiye saygılı çok iyi bir hekimdi. Çok saygın ve asaletli bir duruşu, alçak gönüllü ve şakacı bir kişiliği vardı. Duayenlerimizden biriydi. Allah rahmet etsin.

 

Dr. Mehmet Kocaoğlu  (1951-2019)

1975 İstanbul Tıp Fakültesi mezunu, uçuş doktoru ve genel cerrahi uzmanı idi. Eskişehir 1. Ana Jet Üs sağlık amirliği yapmış, uzmanlık eğitimini GATA’da tamamlamıştı. Albay rütbesiyle emekli olduktan sonra İzmir’e yerleşmişti. Renkli ve coşkulu bir arkadaşımızdı.

17 Ocak 2019 günü vefat etti.

 

Dr Kamuran Karagülle

Duayen uçuş doktorlarından biri ve KBB uzmanıydı. Eskişehir Hava Hastanesinde uzun yıllar hizmet ettikten sonra albay rütbesiyle emekli olmuştu. Hekimliğinde de Sağlık Kurulu Başkanlığı görevinde de çok titiz davranırdı. 4 Nisan 2019 günü Eskişehir’de vefat etti. Allah rahmet etsin.

 

 

Dr Sami İyisoy

Uçuş doktoru, psikiyatri uzmanı arkadaşımız 9 Mayıs 2019 günü vefat etti. GATA Haydarpaşa’daki uzmanlık eğitimi sonrası Eskişehir Hava Hastanesi’ne atanmış, USAEM ve SBÜ’de açılan uçuş hekimliği kurslarında öğretmenlik yapmıştı. Son görevi 1. Taktik Hava K.K’lığında idi.  1975 doğumlu olan Hv.Tbp.Yarbay Sami İyisoy, ‘soyadıyla müsemma’ iyi bir insan, mülayim kişiliği ve çalışkanlığı ile sevilen bir meslektaşımızdı.

 

Prof. Dr. Tuncay Özgünen

Havacılık Tıbbı Derneği’nin ilk üyelerinden 1942 Antakya doğumlu, 1967 Ankara Ü. Tıp Fakültesi mezunu idi. Ankara-Mürted 4. Ana Jet Üs’de uçuş hekimi olarak görev yaptıktan sonra GATA’da Fizyoloji uzmanlık eğitimi aldı. Albay rütbesiyle emekli olmasını takiben Çukurova Ü. Tıp Fak. Fizyoloji AD. Başkanlığı görevini sürdürdü. ‘Vander-İnsan Fizyolojisi’ kitabını hazırladı. AsMA üyesiydi. 2016 yılında Derneğimizin ‘Onursal Üyesi’ seçildi. 19 Mart 2020 günü Adana’da vefat etti. Sıradışı bir insandı. Eşine ve çocuklarına kendi soyadıyla birlikte ‘Tuncay’ adını da vermişti. Müthiş bir zekâsı, dil öğrenme becerisi ve bitmeyen öğrenme azmi vardı; ilkeli ve mütevazı kişiliğiyle derin bir iz bıraktı.

Prof. Dr. Hızır Alp 

1933 yılında Van doğumlu olup, 1959’da Ankara Ü. Tıp Fak’ni bitirdi. Aynı yıl uçuş hekimliği kursuna tertip edildi ve bröve aldı. Diyarbakır 8. Ana Jet Üs’de uçuş hekimi olarak görev yaptıktan sonra GATA’da genel cerrahi ve nöroşirürji ihtisasını tamamlayıp Eskişehir Hava Hastanesine atandı. 1977 yılında albay rütbesiyle emekli olmasını müteakip Gazi Ü. Tıp Fak. Nöroşirürji kliniğini kurdu ve 1999 yılına kadar aktif çalıştı. 24 Temmuz 2020 günü 87 yaşında vefat etti.

 

Dr Ertaç Altuner

1944 Eceabat doğumlu, 1969 İstanbul Tıp Fakültesi mezunu, KBB uzmanı idi. THY’nin en eski hekimlerinden olup, 1996 yılında ‘uçuş hekimi’ unvanı almıştı. AeMC’lerde pilotaj muayenelerini yapan arkadaşlarımızın duayeni idi. Mesleğinde deneyimli, karakter sahibi, ilkeleri olan bir ağabeyimizdi. Havacılık Tıbbı Derneğinin en eski üyelerindendi. 27 Kasım günü Derneğin “2020 Yılı Başarı Ödülüne” lâyık görülmüş ve plaketi eşine takdim edilmişti. 12 Aralık 2020 günü Covid-19 nedeniyle vefat etti.

 

Dr. Uğur Yılmaz 

1963 Ankara doğumlu ve 1987 GATA Tıp Fakültesi mezunu olup, 1993 yılında Hava ve Uzay Hekimliği uzmanlık eğitimini tamamlamıştı. GATA’nın Eskişehir USAEM ile aynı binadaki Merkezinde görev yaptı. ABD’de havacılık tıbbı alanında eğitim aldı. TSK’dan ayrıldıktan sonra çeşitli hiperbarik tıp merkezlerinde çalıştı.  Son derece saygılı, dürüst ve bilgili bir arkadaşımızdı. 3 Ocak 2021 günü Covid-19 nedeniyle vefat etti.

 

Ahmet Denizler   (1966-2022)

1966 Ankara doğumlu emekli hava astsubay idi. Emeklilik döneminde Red Star ve MarmAmbulance şirketlerinde uçuş hemşiresi olarak görev yaptı.

14.04.2022 günü 56  yaşında vefat etti. Havacılık Tıbbı Derneğinin eski üyelerindendi (Üye No: 98). Son uçuşuna gitti. Ankara Karşıyaka mezarlığına defnedildi. Huzur içinde uyusun.

 

Prof.Dr. Hamit Ziya Gökalp   (1929-2022)

Derneğimizin Onursal üyelerindendi. 1929 yılında Elazığ’da doğmuş; 1952 yılında tıp doktoru, 1954’de ‘hava doktoru’,

1966 yılında Aerospace Med. Assoc. üyesi olmuştu. GATA’da Nöroşirürji uzmanlık eğitimini yapmış, albay rütbesiyle emekli olduktan sonra uzun süre Ufuk Ü’de hizmet vermişti. 7.7.2022 günü 93 yaşında vefat etti.

 

Dr. Yılmaz Babacan    (1942-2022)

Em. Hv.Tbp.Albay, 1942 Niğde doğumlu, Ankara Tıp Fak. mezunu; Uçuş hekimi ve Radyoloji uzmanı idi.

Kütahya Hava Hastanesinde başhekimlik görevinde bulunmuştu. Ciddi, prensip sahibi ve disiplinli bir kişiliği

vardı. Doğum gününde (30 Ağustos 2022) vefat etti. İzmir Çeşme’de toprağa verildi.

 

Dr. Osman Köksal Arıkan  (1945-2022)

1945 doğumlu, 1968 yılı Ankara Tıp Fak. mezunu, Uçuş Hekimi, GATA’da Kadın hast. ve Doğum uzmanlık eğitimi almış olup, Eskişehir Hava Hastanesinde görev yapmıştı. Em. Hv.Tbp. Albay olarak emekliliğinde İzmir’de yaşamaktaydı.

Mesleğinde çok başarılı, ikili ilişkilerinde samimi, sevecen ve nükteli bir insandı. 31 Ağustos 2022 günü İzmir’de 77 yaşında vefat etti.

 

Doç Dr Cebbar Dengiz (1929-2022)

1929 Kerkük doğumlu, 1955 Ankara Tıp Fakültesi mezunu idi. 1961 yılında ABD Air University’de hava hekimliği tekâmül kursu gördü. 1964 yılında GATA’daki ihtisasını tamamladıktan sonra Etimesgut Hava Hastanesinde nöro-psikiyatri uzmanı olarak görev yaptı. 1981 yılında, yurtdışı eğitimleri ve yurtiçi bilimsel çalışmaları dikkate alınarak Sağlık Bakanlığı tarafından ‘Hava Hekimliği uzmanı’ diploması aldı. Aynı yıl, GATA’da Hava Hekimliği Bölüm Başkanlığına getirildi, 1982 yılında ‘Hava ve Uzay Tababeti Doçenti’ ünvanı aldı. 1986 yılında Eskişehir’deki Hava ve Uzay Hekimliği Merkezi Başkanı oldu. 1987 yılında Albay rütbesiyle emekli oldu. 2022 yılında Ankara’da 93 yaşında vefat etti.

Prof. Dr. Orhan Toydemir (1926-2022)
1949 İstanbul Tıp Fak. mezunu, askeri hekimdi.1951 yılında ‘Hava Doktoru’ brövesi aldı. 1958 yılında ABD’de anesteziyoloji uzmanı oldu. Doçentliğini İstanbul Üniversitesinde (1973) ve profesörlüğünü Uludağ Üniversitesinde (1975-1993) kazandı. Havacılık Tıbbı Derneği üyesiydi. İstanbul’da ikamet etmekte idi. 7 Kasım 2022 tarihinde 96 yaşında vefat etti.

 

 

Dr Savaş Karaova (1962-2022)

1962 Muğla doğumlu, 1985 Gülhane As. Tıp Fakültesi mezunu olup İç Hastalıkları ve Gastroenteroloji ihtisasları yapmıştı. Uçuş doktorluğu brövesi sahibiydi. 1995 – 2007 yılları arasında Eskişehir Hava Hastanesinde görev yapmış; Başhekim yardımcısı iken Albay rütbesiyle emekli olmuş; 2014-2022 yılları arasında Eskişehir Acıbadem Hastanesinde çalışmıştı. 12 Aralık 2022 günü vefat etti. Son derece olgun, kibar ve pozitif bir insandı. Acıbadem Hastanesindeki doktor arkadaşları tarafından ‘Efe başı’ olarak anılır, büyük sevgi ve hürmet görürdü. 

Yorumlar