Turkish Aerospace Medical Association (TAMA)

Üyemiz Dr. Hayri Gültekin Yılın Doktoru ödülü aldı

Cumhurbaşkanlığı Denetleme Kurulu Sivil Havacılık Raporuna Sivil Havacılık Akademisi’nden Alkış

Polatlı helikopter kazasında vertigo olasılığı

Sivil Havacılık Akademisi BİLDİRGE’si ( Güncellendi )

Akademi Bildirge’sine tepkisizliğe sitem

Alkollü pilot olayları

Sivil Havacılıkta Yer Ekibi Kazaları

Bilecik’te Tren Kazası; Gene CRM!

Sushi yemeden uçamayan pilotlarımız var!

Havacılık kurumlarının logoları

THY Uçuş Akademisinin yeni mezun pilotları; emniyetli uçuşlar!

PortClinic’de uçuş doktoru var mı?

Denizcilikte CRM

KIBRIS Türk Hava Yolları’nda Neler Oluyor?

Bir sivil inisiyatif önerisi:TÜRKİYE HAVACILIK AKADEMİSİ

ORUÇ, SAĞLIK ve RAMAZAN AYI KAZALARI

Lufthansa THY Pilotlarını eğitecek

Air France uçağı Atlas Okyanusuna düştü; 228 ölü

Helikopter kalp krizi nedeniyle mi düştü ?

Kahramanmaraş Helikopter Kazası

THY Hollanda Kazası

Bolu dağlarında ambulans helikopter kazası

Airbus nehire indi, pilot kahraman ilân edildi

Cumhurbaşkanının Kulak Rahatsızlığı

Uçuş ekiplerinin beslenme sorunsalı


Sivil Havacılık Akademisi 10 Kasım 2010 günü basın toplantısı düzenleyerek Bildirge'sini sunduHavacılık Tıbbı Derneği'nin çağrısıyla 22 Mart 2010 günü Atatürk Havalimanı TAV Salonunda ilk toplantısını yapan Sivil Havacılık Akademisi, ülkemizdeki çok yönlü ve çok değişkenli uçuş emniyet sorunlarını irdelemek, yetkili ve sorumlulara çözüm önerileri sunmak amacıyla bir sivil inisiyatif olarak kuruluş kararı aldı. İlkelerini ve yürütme kurullarını belirlemek üzere yapılan beyin fırtınası çok yararlı oldu. Tüm katılımcılar sivil havacılığımızda uçuş emniyeti yönünden zaafiyet noktaları olduğunda birleştiler. Hiçbir kurumla çıkar ilişkisi içinde olmadan, sponsor aramadan, sadece bilimsel verileri referans alarak çalışma kararı alındı.


22 Mart 2010 gecesi saat 21-24 arasında Airport TV’nin Karakutu programında Uçuş Ekibi Kaynakları Yönetimi (CRM) konusu tartışıldı. Sefa İnan’ın yönettiği programa Doç.Dr. Muzaffer Çetingüç, Prof.Dr. Fevzi Sürmeli ve Engin Aksüt katıldı. CRM’in, açık ve örtülü risk unsuru olarak uçuş emniyetindeki rolü, ekip iletişim ve koordinasyonunu olumsuz yönde etkileyen durumlar örnekleriyle sunuldu, telefon katılımlarıyla program ilgi topladı.


Samsun 19 Mayıs Üniversitesinde Hava ve Uzay Hekimliği bölümü açılıyor
Rektörlük tarafından YÖK'e başvurusu yapılan bölümle ilgili bilimsel bilgileri ve güncel durumun sunulması için 19 Mayıs Ü. Rektörlüğünden Derneğimize gelen davet üzerine 27 Mart 2009 günü Doç.Dr. Muzaffer Çetingüç, Prof.Dr. Hasan F. Töre ve Doç.Dr. Ahmet Akın tarafından sunulan panele Tıp Fakültesi Dekanı, öğretim üyeleri ve öğrenciler katıldı. Samsun'da çıkan HABER gazetesinde panelle ilgili yazıya ulaşmak için tıklayınız: Samsun'da çıkan HABER gazetesinde panelle ilgili yazıya ulaşmak için tıklayınız


Kıbrıs Türk Havayolları Uçuş Ekiplerine İnsan Faktörü Semineri verildi. 2 Nisan 2009 günü KTHY pilot ve kabin ekiplerine Doç.Dr. Muzaffer Çetingüç tarafından "Uçuş Kazalarında İnsan Faktörü" konulu 3 saatlik seminer verildi. Girne- Jasmin Court Otel'de yapılan seminere 25 kişi katıldı.


23 Mart 2009 gecesi AirportHaber TV'deki Kara Kutu programının konuklarından birisi de Dr. Muzaffer Çetingüç idi. 3 saat süren ve canlı yayınlanan programda uçuş emniyeti ve CRM konuları işlendi.


Transport Dergisinin 2009 Mart sayısında havacılık tıbbının güncel konularıyla ilgili bir röportaj yayınlandı.


23 Ocak 2008 günü İstanbul'da “Türk Sivil Havacılığının Sorunları ve Çözüm Önerileri - Sıfır Kaza Kırım İçin Aktörler Göreve Paneli” yapıldı. Derneğimizin düzenleyici olarak aktif rol aldığı ve Hava-İş Sendikası sponsorluğunda düzenlenen panelde Dernek Başkanımız, pilotlara uygulanan anket sonuçları ile, kazalarda insan faktörü konularında iki sunum yaptı. Üyelerimizden Bahadır Altan, Dr. Pınar Birler, Dr. Mustafa Morkoyun ve Dr. Mahir Demirkazık katıldılar.


Derneğimizin 5. Olağan Genel Kurulu 4 Mayıs 2008'de Eskişehir'de yapılmıştır.23 Ocak 2008 günü İstanbul'da “Türk Sivil Havacılığının Sorunları ve Çözüm Önerileri - Sıfır Kaza Kırım İçin Aktörler Göreve Paneli” yapıldı. Derneğimizin düzenleyici olarak aktif rol aldığı ve Hava-İş Sendikası sponsorluğunda düzenlenen panelde Dernek Başkanımız, pilotlara uygulanan anket sonuçları ile, kazalarda insan faktörü konularında iki sunum yaptı. Panelde pilotlara verilen anket sonuçlarıyla ilgili sunu, 25 Ocak 2008 günlü Sabah ve Bir Gün gazetelerinde yer aldı.

Dernek Başkanımız Muzaffer Çetingüç'ün konuşmasından bir bölümü izlemek için lütfen buraya tıklayınız.15 Kasım 2007 gecesi saat 20.30'da yayınlanan "Nasıl Yani" programının konusu havacılık idi. Beyazıt Öztürk ile Güven Kıraç'ın konuklarından birisi de Dernek Başkanımız oldu.Hava-İş Dergisinden Bahadır Altan ve Mustafa Yağcı’nın Dernek Başkanımızla yaptığı söyleşi, “UÇUŞ EKİPLERİ YORGUNLUĞU VE UÇUŞ EMNİYETİNE ETKİSİ” başlıklı 38 sayfalık bir kitapçık olarak basıldı ve dergi ekinde dağıtıldı.5 Nisan 2007 tarihli Türkiye Haberci Gazetesinin manşetinde Derneğimizin görüşleri "Havacılık Tıbbını Bilen Yok" başlığıyla yer almıştır.

HAVACILIK TIBBI BÜLTENİ

DUYURULAR

Dernek 13 yaşında

3 Mayıs 2000 yılında kurulmuş olan Havacılık Tıbbı Derneği 12 yılını tamamladı, 13'üncü yaşına girdi. Hiçbir kişisel çıkar beklemeden özveriyle Derneği yaşatan ve bu misyonun sürmesine katkıda bulunan üyelerimizin destekleri olmasa kesinlikle bugünlere gelemezdik... Uygar ülkelerde her insanın en az 2-3 sivil toplum kuruluşuna (dernek, sendika, vakıf) üyeliği bulunur. Nüfusu 5 milyon olan İsveç'te STK üyeliği sayısı 15 milyon. 74 milyonluk Türkiye'de ise bu sayı 5 milyon civarında; ne kadar az! Bunda, "örgütlensek de bir şeyleri değiştiremeyiz" kötümserliği yanında, Devletin örgütlenmiş insanlara potansiyel suçlu gibi bakmasının yarattığı ürküntü de rol oynuyor olsa gerek.

Çağdaş tutum, toplumu yönetmek isteyenlere, bu işi doğru düzgün yapmaları gerektiğini söylemek, hattâ onlara akıl verme, yol gösterme inisiyatifini kullanmaktır. Biz de havacılık tıbbı alanında söyleyecek sözü olan kişiler olarak bunu yapmaya çalışıyoruz. "Büyüklerimiz her şeyin doğrusunu bilir" demiyoruz; sürece müdahil olmaya çalışıyoruz. Ülkemiz sivil havacılığının tıbbi konularındaki zafiyet alanlarını 12 yıldır vurguluyoruz; düzeltici önlem ve önerilerimizi her kademeye aktarıyoruz. Bazı olumlu gelişmelerde imzamız olduğunu da gururla söyleyebiliriz; bazı konularda ise dirençle karşılaşıyoruz, ama çabalarımız devam ediyor. Bu süreçte Dernek üyeleri öncülüğünde kurulan Sivil Havacılık Akademisi de bir yan kuruluş olarak faaliyetlerini sürdürmekte. Ayrıca www.airkule.com sitesinde köşe yazıları (Muzaffer Çetingüç, Bahadır Altan) yazmaktayız.

Bir taraftan da konuyla ilgili bilgi altyapımızı oluşturmaya/güçlendirmeye çalışıyoruz. Derneğimizin yayın organı olan Havacılık Tıbbı Bülteni 2006 yılından beri yayınlanmakta. 6 yılda 19 sayı ve 658 sayfalık hacimde bir bilgi bankası oluştu. Türkçemizde havacılık tıbbı, fizyolojisi ve psikolojisi alanında böylesine yüzlerce yazının toplu halde bulunduğu bir kaynak maalesef yok.

Tüm üyelerimize katkı ve destekleri için teşekkür ediyorum. 2013 yılı Mayıs ayında 14. yaşımızı kutlayacağız; bu tarih 7. Genel Kurulumuz ile çakıştığı için tüm üyelerimizle birlikte Eskişehir'de buluşmayı ümit ediyoruz…


AME Uçuş Doktorları Tazeleme Kursu yapıldı

Sivil havacılık pilotaj muayenelerini yapmaya yetkilendirilmiş hastanelerde görevli uçuş doktorlarının (AME) tazeleme kursu 16-19 Nisan 2012 tarihlerinde Eskişehir Asker Hastanesi USAEM’de yapıldı. Üç yılda bir yapılması gereken tazeleme eğitimlerine bu defa 27 uçuş doktoru katıldı. Kurs müfredatında temel havacılık fizyolojisi konuları yanında, pilotaj muayenelerinde karşılaşılan idari sorunlar, yönerge değişiklikleri, sık veya seyrek karşılaşılan klinik durumlar üzerinde beyin fırtınası oturumları da yapıldı.


Uçuş Hekimleri Derneği 1. Genel Kurulunu yaptı

6 ay önce Dr. Aytaç Polat ve arkadaşları öncülüğünde kurulan Uçuş Hekimleri Derneği ilk genel kurulunu 20 Mayıs 2011 günü yaptı. Yönetim ve Denetleme kurulları seçildi. Merkezi Antalya’da olan Derneğe başarılar diliyoruz. Derneğin geçici yönetim kurulu başkanı Dr. Aytaç Polat, önce bir web sayfası oluşturulacağını, sonra sivil havacılık sektöründe uçucular için havacılık tıbbı konularını içeren seminerler, ilk yardım ve benzeri kurslar düzenleyeceklerini söyledi.


Uçuş Tabipleri Toplantısı yapıldı

Ulaştırma Bakanlığı SHGM tarafından düzenlenen 8. Uçuş Tabipleri Toplantısı 20-21 Mayıs 2011 tarihlerinde Antalya Harrington Park Otel’de yapıldı. Özellikle uçucu muayeneleri için yetkilendirilmiş hastanelerde çalışan uçuş tabiplerinin karşılaştıkları tıbbi ve idari konular gözden geçirildi; Dr. Şebnem Gökkuşu moderatörlüğünde çözüm önerileri üzerinde tartışıldı.


Prof. Dr. Necati Kölan vefat etti

Eski GATA Tıp Fak. Dekanı ve GATA Komutanı Prof. Dr. Necati Kölan 23 Haziran 2011 günü Ankara’da 85 yaşında vefat etti. Necati Hoca, son derece karizmatik bir insandı; genel cerrahi dalında yetiştirdiği yüzlerce asistanı tarafından çok sevilirdi. 1926 yılında Iğdır’da doğmuştu. 1950 yılında Ankara Ü.Tıp Fak’den mezun olmuş, 1951 yılında uçuş doktoru brövesi almış, 1959 yılında cerrahi dalında uzmanlık kazanmıştı. ABD’de defalarca özellikle göğüs cerrahisi alanında eğitimler aldıktan sonra 1965’de doçent, 1973’de profesör, 1977’de tuğgeneral, 1978’de GATA Komutanı, 1980’de tümgeneral ve GATA Tıp Fakültesi Dekanı, 1988 yılında da emekli olmuştu. 1981 yılında ilk böbrek naklini gerçekleştirmişti.

Uçuş doktorlarının duayenlerinden olup, Derneğimizin de Onursal Üyesi idi.


19 Mayıs Üniversitesinde Hava-Uzay Hekimliği Bölümü

Samsun 19 Mayıs Üniversitesinde Hava ve Uzay Hekimliği AD kuruldu. Üniversitenin Rektör Yardımcısı ve Kalp Damar Cerrahisi Uzmanı Prof.Dr. Ferşat Kolbakır’ın iki yıldır devam eden çabaları sonucu kurulan bölüme uzmanlık öğrencileri alınacak. GATA ve Ufuk Üniversitesinden sonra bu bölümü açma inisiyatifini gösteren 19 Mayıs Üniversitesi Rektörlüğünü kutluyoruz.


Dr. Metin Beritan ve Dr. Niyazi Karagüven'i kaybettik

Havacılık Tıbbı Derneği'nin ilk üyelerinden, Em. Hv. Tbp.Alb. Jinekolog Dr. Metin Beritan 31 Mayıs 2011 günü İstanbul'da vefat etti. Geçen seneden beri akciğer ca tedavisi görmekte idi. Allah rahmet eylesin.

Ankara Tıp Fakültesi 1971 yılı mezunu, uçuş doktoru ve genel cerrahi uzmanı olan Dr. Niyazi Karagüven, 27 Ocak 2011 günü uzun süredir tedavi gördüğü cilt kanseri nedeniyle Ankara İbni Sina Hastanesinde yaşamını kaybetti. Osmaniye Sevgi Hastanesinin de başhekimi olarak çalışmaktaydı. Evli ve 3 çocuk babasıydı.


Dernek Başkanımız Sayın Doç Dr Muzaffer Çetingüç, Anadolu Üniversitesi Havacılık ve Uzay Tıbbı Araştırma ve Uygulama Merkezi'ne Müdür olarak atanmış ve 18 Nisan tarihi itibariyle göreve başlamıştır.


Sivil uçuş tabipleri diploma ve brövelerini aldı

Ulaştırma Bakanlığı SHGM, Hava K.K. ve GATA arasında yapılan protokol ile sivil havacılık ihtiyaçları için yetiştirilmek üzere sivil tabipler için 20 Eylül 2010 günü açılan 5 haftalık Uçuş Hekimliği Kursu tamamlandı. 19 Mayıs Ü.Tıp Fakültesinden, THY’den, DHMİ’den ve bazı özel hastanelerden gelen 22 kursiyer, 22 Ekim 2010 günü yapılan törenle uçuş tabibi (AME) diploma ve brövelerini aldı.


Atina'da ECAM Toplantısı

10-13 Kasım 2010 günlerinde Atina’da yapılan European Conference of Aerospace Medicine (ECAM) toplantısına Derneğimizin üç üyesi (Doç.Dr. Muzaffer Çetingüç, Prof.Dr. Hasan F.Töre ve Hüsnü Onuş) katılmışlardır.


Havacılık Tıbbı Derneğinin 6. Olağan Genel Kurul'u 15 Mayıs 2010 günü saat 16'da Eskişehir Hayal Kahvesi'nde yapılmıştır.


Havacılık tıbbının güncel konularında Derneğimizin görüşlerini www.airkule.com, www.gokyuzuhaberci.com ve www.siwep.net sitelerinde Dr. Muzaffer Çetingüç'ün köşe yazılarından okuyabilirsiniz.


Uçuş doktorlarının duayenlerinden Dr Ahmet Tosun, Dr Bedii Toron ve Dr İlhan Uğurtaş vefat ettiler:

1918 doğumlu olan Dr Ahmet Tosun, 1944 yılında İstanbul Askeri Tıp Okulunu bitirmiş, daha sonra KBB uzmanı olarak hizmet etmiş, 1965-1970 yılları arasında İzmir Güzelyalı Hava Hastanesinde baştabiplik yaptıktan sonra emekli olmuştu.

Dr Bedii Toron ise 1922 yılında doğmuş, 1946 yılında İstanbul Askeri Tıp Okulunu bitirmiş, ortopedi uzmanı olduktan sonra Almanya'da hava tababeti kursu görmüş; Eskişehir Hava Hastanesinde 7 yıl ve İzmir Hava Hastanesinde 5 yıl Muayene Merkezi Başkanlığı yaptıktan sonra, 1970-1977 yılları arasında da İzmir'de Baştabiplik görevinde bulunmuştu.

Dr İlhan Uğurtaş 1949 yılında İstanbul Ü. Tıp Fakültesinde mezun olmuş, 1951 yılında "hava doktoru" ünvanı almış, daha sonra iç hastalıkları uzmanı olarak Hava Kuvvetlerinde albay rütbesine kadar görev yapıp emekli olmuştu. 20 Nisan 2009 günü vefat etti.


Em.Hv.Tbp.Alb Turgut Asal ve Süleyman Sırrı Altan vefat ettiler:

Dr Turgut Asal 1969 Ankara Tıp mezunu ve iç hastalıkları uzmanı idi. 1992-1996 yılları arasında İzmir-Güzelyalı Hava Hastanesi baştabipliği yapmıştı. Tam bir ağabey, müthiş bir zekâ, bitmeyen fıkra ve esprileriyle iz bırakan ağabeyimizi 28 Şubat 2008 günü kaybettik.

Dr Süleyman Sırrı Altan İstanbul Cerrahpaşa Tıp Fakültesi mezunu idi (1971) ve genel cerrahi ihtisası yapmıştı. 1982-87 yıllarında Merzifon, 1997-98 yıllarında da Hava Harp Okulu hastanesi baştabipliği görevlerinde bulunmuştu. 27 Mart 2009 günü kaybettik. Beyefendi, olgun ve asil duruşuyla zihinlerimizde yer aldı.


Derneğimize son 5 yılda 57 yeni üye katılımı oldu:Anadolu Üniversitesi eski Rektörü Prof. Dr. Fevzi Sürmeli, CAMI Direktörü Dr. Melchor J. Antunano, Eski Kültür Bakanı Prof. Dr. Suat Çağlayan, GATA öğretim üyelerinden Doç. Dr. Yb. Bilal Bakır, Eskişehir Hava Hastanesinden Dr. Zafer Çanakçı, Dr. Ercan Köseoğlu, Dr. Cengiz Öztürk, Doç. Dr. Ahmet Şen, Dr. Savaş İlbasmış ve Dr. Nazım Ata; Anadolu Ü. SHYO'dan Plt. Serkan Şener ve pilotaj öğrencileri Nusret Gültekin, Altuğ Ekiz; İzmir'den Dr. Ümit Filiz, Red Star Hava Ambulans Şirketi doktorları Mustafa Ataç, Ayfer Dilmaç, Mevlüt Cengiz, paramedikleri Erşah Aksa, Ahmet Denizler; THY'den Dr. Hüseyin Tecirli, Dr. Vedia İlkkutlu, Kaptan Pilot Mehmet Bodur, Plt. Metin Koçkar, THY Teknik'ten Dr. Faruk Özer, Pegasus'tan Kaptan pilot Bahadır Altan; Hava Kuvvetleri psikologları Asude Gerede, Hatice Kulak, Sevinç Kırımer; Hava-İş Sendikası, Dr. Kerem Erkalp, Dr. Cevdet Bilge, Dr. Esat Güngör, Dr. Emin Pala, Dr. Ozan Aygün, Em. Hv. Sağ. Astsb. İbrahim Üret, Kaptan Pilot Dilek Karabağlı, Dr. Erdem Yılmaz, Isparta'dan Dt. Esra Yüce, Amerikan Hastanesinden Dr. Hayri Aydın, Mersin'den Doç.Dr. Murat Özeren, Doç.Dr. Barlas N. Aytaçoğlu, THK'dan Dr. K.Okan Göker, Memorial Hastanesinden Dr. Abdullah Özkardeş; Mehmet Pekel, Kocaeli 112'den Dr. Kutay Yavuz, Dr Aytaç Polat, Dr. Özkan Kaan Karadağ, Hemşire Çiğdem Özek, İstanbul Ü.'den Prof. Dr. Hakan Özyuvacı, 19 Mayıs Ü.'den Prof.Dr. Ender Arıtürk, THY'den Dr. Faruk Özer, GATA'den Dr. Savaş İlbasmış ve Dr. Nazım Ata, İstanbul Eğitim Hastanesinden Dr. Selami Baş, Merzifon Asker Hastanesi baştabibi Dr. M. Faruk Atilla, Kayseri Erciyes Üni. Tıp Fakültesin'nden Prof Dr Sarper Karaküçük, Dr Aytuğ Ertav ve Hava ve Uzay Hekimliği Uzmanı Dr Uğur Yılmaz.


Yeditepe Üniversitesi Tıp Fak. Fizyoloji AD tarafından düzenlenen "Havacılık ve Uzay Fizyolojisi" semineri 12 Aralık 2007 günü üniversitenin Erenköy-Kayışdağı adresindeki 26 Ağustos Yerleşkesi-İnan Kıraç Konferans Salonunda yapılmıştır. Hipoksi, vertigo, barotravma, gece görüş, akselerasyon, uzay fizyolojisi ve uçucu muayeneleri gibi temel konular seminerin konuşmacıları Doç.Dr. Ahmet Akın ve Yrd.Doç.Dr. Ahmet Şen tarafındfan aktarılmıştır. Seminer afişini görmek için buraya tıklayınız


Derneğimiz Avrupa Hava Uzay Hekimliği Birliği'ne (European Society of Aerospace Medicine-ESAM) üye olmuştur. Derneği bu kuruluşta Başkan ile birlikte Prof. Dr. Hasan F. Töre ve Pilot Hüsnü Onuş temsil edeceklerdir.


Derneğimizin Onursal Başkanı

Prof.Dr. Rıdvan Ege
Derneğimizin Onursal Üyeleri

Prof.Dr. Fevzi Sürmeli

Dr. Melchor J. Antunano

ÖNEMLİ LİNKLER
ASMA
FAA
Havacılık tıbbı dernekleri
Airport Haber
Hava-İş
Gökyüzü Haberci
Türkiye Haberci
www.tayyareci.com
www.skysunhaber.com
www.havacıyız.com
www.airkule.com
Uçak Bileti
www.havacıyız.biz

Sivil Havacılık Talimatı-Sağlık Bölümü


Canlı yayın
İstanbul Atatürk Havalimanı


Türkiye'ye uzaydan bakın

BÜLTEN YAZILARI
Lütfen buraya tıklayınız

Telif hakkı ©2000-2011 www.hvtd.org

İsmet İnönü Cd. Gürel İşhanı No:14/17 ESKİŞEHİR TEL: 0-222-2321243