BÜLTEN YAZILARI — 14 Temmuz 2012 10:46

İşitme Cihazı Kullanımı

Pilotlarda çeşitli nedenlerden dolayı işitme kaybı meydana gelse de en önemli neden gürültüye maruz kalınmasıdır. Uçuş ve yer ekiplerinin gürültüden korunmaları için doğru tutum, kulak tıkaçları ve koruyucu teçhizat kullanmaları, radyo-telefon kulaklıklarının ses volümlerini azaltmalarıdır. İşitme kaybı tespit edilen pilotlarda işitme cihazı kullanımı endikasyonu varsa uçuş güvenliğini arttırmak amaçlı uygun bir cihaz kullanılabilir. Böylece işitme performansı da, uçuş güvenliği de arttırılmış olur. JAR, dış kulak yolunu tam tıkamayan işitme cihazı ile uçuşa izin vermektedir (JAR-FCL3, Amendment 4, 01.08.05, Sec. 2, Chap. 14, 4.7.d). Havacılıkta özellikle pilotlar tarafından kullanımı nadir olmakla birlikte, böyle cihazlara mecbur kalan kişilerin görev sırasında yanlarında mutlaka yedek işitme cihazı ve batarya bulundurmaları gerekir.

Teknolojik gelişimlere paralel olarak işitme cihazları giderek küçülmektedir. Dış kulak kanalına yerleştirilecek boyutlarda ve estetik görünümlü işitme cihazları vardır. İşitme açısından kulak kepçesinin akustik uyaranları toplama ve filtre etme özelliği, kanal içi işitme cihazlarının kullanımını artırıcı bir unsur olmaktadır. Periyodik muayeneler ile odyolojik tetkikler yapılmalı, işitme kaybı erken dönemde tespit edilmelidir..

Hazırlayanlar: Doç. Dr. Erdinç Aydın, Dr. Işılay Doğan (Başkent Üniversitesi KBB)

2 Yorum

  1. Merhabalar, yazınızda pilotların işitme cihazı kullanabildiklerine değişmişsiniz. Benim kulağımda şuanda ileri derecede işitme kaybı var ancak işitme cihazı ile yeterli şartları sağlayabilirsem pilotluk için uçuşa elverişlidir raporu alabilir miyim? Yoksa cihazsız olarak mı bu şartları sağlamak zorundayım?

    • Sayın Doğan, işitme kaybıyla ilgili sorunuzun uzman yanıtı aşağıdadır:

      Pilotaj başlangıç muayenelerinde işitme gerekliliği; başvuru sahibinin arkası dönük şekilde 2 metreden her iki kulağı ile en az normal konuşma şiddetinde olan sesleri işitip anlaması ile muayene edilir. Bununla beraber her türlü işitme yardımcısı cihazın çıkarılarak yapılan saf ton odyometri testinde herhangi bir kulakta 500, 1000 ve 2000 Hz frekanslarda 35dB ve 3000 Hz frekansta 50 dB üzerinde işitme kaybı bulunmaması gerekmektedir. Bu koşullar dışındaki işitme kaybı ve işitme cihazı kullanılarak düzeltilme durumları yalnızca AMS (SHGM Sağlık Birimi) değerlendirmesi şartı ile daha önceden sağlık sertifikası almış ve yenileme amacıyla başvuran uçucular için kısıtlama getirilerek uçuşa elverişli olabilecek durumlardır. Pilotaj başlangıç muayenesi için geçerli değildir.

      Prof.Dr. Muzaffer Çetingüç

Bir yorum ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

oyun oyna ege itiraf itiraf k2 belgesi src