BÜLTEN YAZILARI — 30 Haziran 2012 at 12:21

Seyahat İshalleri

by

Gelişmiş batı ülkelerinden Afrika, Latin Amerika, Asya ve Ortadoğu ülkelerine seyahat eden insanların %50-60′ında birkaç gün içinde ishal (gastroenterit) başlayabilir. Travelers’ Diarrhea olarak bilinen bu hastalıkta, günde 5-6 kez tuvalete çıkma zorunluluğu yaratan, sulu, muküslü ve kanlı ishal, bağırsak krampları ve ateş olabilir. Çoğu olgular 3-4 günde kendiliğinden düzelir. Bu bir çeşit besin zehirlenmesi olup, çoğunlukla toksik veya mikrobik ajanların gıda ve içecekler yoluyla alınmasından kaynaklanır. Soyulmadan yenilen meyveler, salata gibi çiğ sebzeler, iyi pişmemiş et ve deniz mahsulleri, dondurma gibi süt ürünleri, çeşme suları ve bu sulardan yapılmış buzlar, bakteri ve virüslerin bulaşma yoludur. Bakterilerin %70′i Enterotoxigenic E.Coli’dir; bunun dışında Shigelle, Salmonella, Rotavirus, Norwalk virus ve Giardia Lamblia gibi parazitler de ishal yapabilir. Çocuk, genç ve yaşlılar, diyabetikler, koliti ve immün sistem hastalığı olanlar, mide asidini bloke eden ilaçları (Famotidin, Cimetidin, Omeprazol, Nexium) kullananlarda ishal daha çok görülür.

Bu rahatsızlık ironik olarak, Aztek Kralı Montezuma’nın haksız yere (hainlikle suçlanıp halkı tarafından taş ve oklarla) öldürülmesine atfen ‘Montezuma’nın Lâneti’ olarak isimlendirilmiştir. Meksika’da ‘Turista‘, Hindistan’da ‘Delhi Belly‘, Uzak doğuda ‘Hong Kong Dog‘ olarak bilinen bu hastalık her yıl 10 milyondan fazla insanı çeşitli düzeylerde rahatsız etmekte; neyse ki %90′ı bir haftada, %98′i en geç bir ayda düzelmektedir.

Sadece uçak yolcuları değil, uçuş ekipleri de bu hastalığa yakalanabilir; uçuş programları altüst olabilir; bu hastalık devam ederken görev yazılan pilotların uçuşta inkapasitasyon olasılığı vardır… Uçuş ekiplerinin egzotik bölgelerde konakladıkları zaman önlem olarak hijyene daha fazla özen göstermeleri, sokakta satılan gıdalardan yememeleri, özellikle pilotların restoranlarda farklı mönüler almaları gerekir.

Tedavide, zehirlediğinden kuşkulanılan gıdalardan uzak durulması ve vücudun su kaybının telâfisi için sıvı gıdalar alınması önceliklidir. Bağırsak hareketleri arttığı için sıklıkla tuvalete çıkmak zorunda kalan, krampları ve ateşi olan kişilere Ciproflexin, Bizmut, Lomotil, Imodium gibi ilaçlar verilebilir. Bu süreçte uçuş kesilir; hattâ ishal bitimini takiben 24 saat uçmalarına izin verilmez. Çünkü hem kullanılmakta olan ilaçların yan etkileri, hem de ishalin tekrar başlaması olasılığı vardır.

Hazırlayan: Dr. Muzaffer Çetingüç

Yorumlar