GÜNCEL, HABERLER — 17 Aralık 2023 at 11:46

Havacılık ve Uzay Tıbbı (HUTP) Kongresi

by

19-22 Ekim 2023 günleri Eskişehir Osmangazi Üniv. Kongre Merkezinde yapılan kongrenin ev sahipliğini EsOGÜ Uçak Mühendisliği Fakültesi yaptı. Kongreye 65 uçuş hekimi ve başka sektörlerden ilgili kişilerle birlikte yüze yakın katılım oldu. 9 oturumda 40 konuşmacı sunumlar yaptı. Ana temanın ‘Havacılıkta Yapay Zekâlar’ olduğu kongrede diğer konu başlıkları şunlardı: Pilot, Kabin ve Hava Trafik Personelinin Sağlık Sorunları; Diyabet, Obezite, Böbrek Taşı, Nörolojik Olgular, İşitme Testleri, Aday Psikiyatrik Değerlendirmeleri, Pilotlarda OML Kısıtlamaları, Uzay Tıbbı, Uçuş Ekiplerinde Alkol ve Madde Sorunları, İHA Pilotlarının Sağlık Gereksinimleri, Pilotların Emeklilik Yaşının 67’ye Yükseltilmesi, Akran Destek Programı Uygulamaları, vs.

 

Kongreye EsOGÜ Rektörü Prof.Dr. Kamil Çolak, EsOGU Uçak Müh. Bölüm Bşk. Prof.Dr. Melih C. Kuşhan, SBÜ halef-selef rektörleri Prof.Dr. Kemalettin Aydın, Prof.Dr. Cevdet Erdöl; SHGM’den Gn.Md. Yrd. Özcan Başoğlu, Uçuş Operasyon D. Bşk. Ayhan Erdoğan ve AMS Koordinatörü Mahir O. Şenel, TALPA Başkanı Kpt.Plt. Okan Üreksoy ile PİLVAK temsilcisi katıldılar.

 

Açılış Konuşmalarını takiben geleneksel Onursal Konuşmaları Ali İsmet Öztürk ve Üner Beköz yaptı. Bu pilotlar, Havacılık Tıbbı Derneği ile Havacılık ve Uzay Tıbbı Derneği Yönetim Kurulları ortak kararıyla ‘Şövalye Pilotlar’ payesine lâyık görüldü; plâket ve beratları takdim edildi. Kongrenin son gününde de Havacılık Tıbbı Derneğinin 2023 yılı başarı ödülü Dr. Ali Saib Engin’e, HUTP başarı ödülü de Prof.Dr. Erdinç Aydın’a verildi.

 

Yorumlar