YABANCI UÇAK KAZALARI — 22 Mayıs 2014 at 22:05

United Airlines DC-8 Kazası (Flight 173)

by

flight173

28 Aralık 1978 günü New York JFK Havaalanından önce Denver’a oradan da Portland’a gitmek üzere havalanan United Airlines’a ait Mc Donnell Douglas DC-8-61 turbofan motorlu bir uçak, Oregon’daki Portland Uluslararası Havaalanına yaklaşırken ağaçlık bir banliyö alanına düştü. Uçaktaki 189 yolcu ve mürettebattan 10’u öldü, 23’ü ciddi şekilde yaralandı.

Pilot havaalanına yaklaşma esnasında uçak iniş takım arızası işarı almış ancak iniş takımlarının açılıp açılmadığını tespit edememişti. Uçuş ekibi, iniş takımına ilişkin bu anomaliyi çözmek ve uçağı emercensi inişe hazırlamak için 5 bin feet irtifada (orbit yaparak) beklemeyi tercih etti. Bekleme süresince ekip, uçakta bulunan yakıt miktarına ve yapılacak yaklaşmayı tamamlamak için neler yapılması gerektiğine ilişkin çok az şey konuşmuştu. Beklemeye başlama anından itibaren yaklaşık bir saat sonra uçağın yakıtı bitti ve uçak havaalanının yaklaşık 6 mil güneydoğusuna çakıldı.

NTSB bu kazanın muhtemel sebebi olarak, kaptan pilotun uçağın yakıt durumunu düzgün bir şekilde kontrol etmemesi ve yakıt durumuna ilişkin olarak ekip üyelerinin önerilerine doğru tepki vermemesi olarak belirlemiştir. Bu durum uçağın tüm motorlarının yakıtsızlık nedeniyle durmasına neden olmuştur. Kaptanın bu dikkatsizliği, yaşanmakta olan iniş takımı arızası ile yapılacak olan muhtemel bir emercensi iniş hazırlıklarından kaynaklanmaktaydı. Kazaya katkıda bulunan sebep olarak da, diğer iki ekip üyesinin yakıt durumunun kritikliğini tam olarak anlamamaları, ya da bu duruma ilişkin kaygılarını kaptan pilota iletememeleri olarak tespit edilmiştir.

Kaptan Malburn McBroom (52), UA’da 27 yıldır uçmakta olan ve 27.600 saatlik uçuş tecrübesi olan bir pilottu. İkinci pilot Rodrick Beebe (45) de 13 yıllık pilottu ve 5,200 saatlik uçuşu vardı. Bu kazada kaptan pilotun iniş takım arızasına ve emercensi inişe odaklanması (fiks olması) nedeniyle durumsal farkındalığının daraldığı, bu sebeple yakıt durumuna vermesi gereken dikkatinde de azalma veya dağılma olduğu göze çarpmaktadır. Bu süreçte ikinci pilot ve uçuş mühendisi yeteri derecede kararlı (assertive) davranamayarak bu kazaya katkıda bulunmuşlardır. Kazadan sonra kaptan pilotun lisansı geri alındı ve emekli edildi.

Hazırlayan: Kadir Bingöllü. Pilot, Uçuş fizyologu (USAEM)

Yorumlar