YABANCI UÇAK KAZALARI — 07 Ağustos 2012 at 21:33

Libya kazası

by

12 Mayıs 2010 günü saat 07’de Güney Afrika Cumhuriyetinde gelen Johannesburg-Tripoli (Trablusşam) seferi yapan Libya Havayollarına ait Airbus 330-200 tipi uçak iniş için alçalmaya başladığı sırada düştü. 94 yolcu ve 11 mürettebatın hepsinin öldüğü açıklamasının ardından, 9 yaşındaki Hollanda’lı bir çocuk (Ruben van Assouw) yaralı kurtuldu; annesi, babası ve ağabeyi öldü. Uçakta 22 Libya’lı, 70 Hollanda’lı bulunmakta idi. Uçak, bir camiyi ve yerleşim yerini teğet geçerek meskûn mahal dışına düştüğü için daha geniş ölçekli can kayıpları olmadı. Enkaza yardıma koşan yaşlı ve şeker hastası bir güvenlik görevlisinin, cesetleri gördüğünde şoka girip hayatını kaybettiği bildirildi. Uçağın düştüğü saatlerde meteorolojik koşullar iyi idi; ancak meydan civarının tozlu-puslu olması nedeniyle görüş mesafesinin 2 bin metreye düştüğü, uçağın güneşe karşı uçmasının pilotların görüşlerini bozmuş olabileceği, havaalanında navigasyon sistemlerinin tam ve doğru çalışmadığı, ILS sisteminin olmadığı, kule görevlilerinin işlerini pek iyi bilmedikleri ve dünya standartlarında olmadıkları gibi iddialar ileri sürüldü. Libya’lı pilotların batı ülkeleri ambargosu nedeniyle 10 sene kadar enternasyonal uçuşlardan uzak kaldıkları, şirkette 20 kadar yabancı pilot çalıştığı, bütün bunların da eğitim, tecrübe ve CRM’i olumsuz bir şekilde etkilediği tahmin ediliyor. Uçağın sabah 07’de (güneş doğmadan 1 dakika önce) düşmesi, (gece uçuşu bitiminde) pilotların yorgun ve uykusuz olabileceği ihtimalini akla getirdi. Kesinlik kazanmayan bazı duyumlar da var:

1. Libya’da yakıt fiyatları çok ucuz, G.Afrika’da görece pahalı olduğu için asgari miktar yakıt alınarak uçuşa başlandığı; eksik vingletle uçan uçağın yakıtının bittiği için düştüğü, bu nedenle kaza sonunda yangın çıkmadığı,

2. Kule görevlilerinin uçak inerken güneşe bakmak istemediklerinden dolayı, uçağın inişini doğu istikametine verdikleri … (Ünal Başusta; www.airkule.com)

Yorumlar