YABANCI UÇAK KAZALARI — 07 Ağustos 2012 at 21:37

Çin’de Henan Havayolları uçağı kazası

by

23 Ağustos 2010 günü yerel saatle 22:10’da Çin’de Henan Havayolları’na ait Brezilya yapımı E190 tipi yolcu uçağı, ülkenin kuzeydoğusundaki Heilongjiang eyaletinin Yichun kentinde düştü. Resmi Xinhua haber ajansı, uçakta 91’i yolcu 96 kişinin bulunduğunu, Harbin şehrinden saat 20:51’da kalkan uçağın, Yichun Lidu Havalimanına doğru iniş amacıyla alçalmaya başladığı sırada düştüğünü bildirdi.

43 kişinin hayatını kaybettiği, 53 kişininse şans eseri kurtulduğu kaza, uçağın inişi esnasında yoğun sis yüzünden pisti kaçırarak parçalanıp alev almasıyla meydana geldi. Uçağın pilotu Qi Quanjun’un yaralı olarak kurtulduğu, kazazedelerden 8’inin uçak enkazının 20-30 m ilerisinde bulunduğu bildirildi.

Kazazedelerden biri, ‘Uçak, korkunç bir şekilde alçalmaya başladı. 6-7 kez şiddetli şekilde sarsıldı. Bagajlarımız raflardan düştü’ dedi. Başka bir yolcu, acil çıkış kapısı bir türlü açılmayınca, camı cep telefonuyla kırmaya çalıştığını, ama bir türlü kıramadığını; bir diğeriyse kabin duvarında oluşan küçük bir yarığı fark edip oradan çıktığını söyledi.

Bir kabin görevlisi, uçağın içindeki kaosu şöyle anlattı: “Uçak durduğunda, arka taraftaki yolcular bir hışımla öne gelmeye çalıştılar. Onlara ‘arkadaki çıkışlara yönelin’ diye bağırdım, ancak dinlemediler bile…”

Yorumlar