Derneğimizin Manifestosu

Havacılık Tıbbı Derneği, sivil veya askeri, yerli veya yabancı tüm uçuş etkinliklerinin, tıbbi eksiklik ve hatalardan arındırılarak yapılmasını; insanların en emniyetli biçimde uçurulması için aşağıda sıralanan önerilerin gerçekleştirilmesini sorumlulardan talep eder:

1. Gerek havaalanlarında ve gerekse şirket bünyelerinde uçucu ve yolcuların uçuşla ilgili tıbbi sorunlarını danışabilecekleri, uçma / uçmama kararını verebilecek eğitimli ve yetkili hekimler (uçuş doktorları) bulunmalıdır.

2. Uçuş sırasında ortaya çıkabilecek tıbbi problemlere müdahale için bilet alım aşamasında uçak yolcusu hekimlerle de (bilet fiyatında yapılacak küçük bir indirim karşılığı), acil durumlarda yerden telsizle çözüm önerecek havacılık tıbbı eğitimi almış hekimleri bulunan sağlık kuruluşlarıyla da kontrat yapılmalıdır.

3. Ticari havayolları pilot ve uçuş ekibine, fizyolojik, psikolojik ve tıbbi konularda tazeleme eğitimi verilmelidir.

4. Kaza sonrası pilot ve uçuş ekibi, (alkol, ilaç kullanımı ve zehirlenme olasılıkları göz önüne alınarak) toksiko-patolojik incelemelere alınmalıdır.

5. Kaza-kırım inceleme heyetlerinde uçuş doktoru da görev almalı, insan faktörü değerlendirmesi yapmalıdır.

6. Hava trafik kontrolörlerinin ve kabin ekibinin sağlık kontrolleri pilotlarınki gibi SHGM tarafından yetkilendirilmiş hastanelerde yapılmalıdır.

7. Hava Ambulans hizmeti veren şirketlerin hasta refakatinde görevlendirdikleri hekimler mutlaka havacılık tıbbı eğitimi almış olmalıdır.

8. Emniyet, yangın söndürme, zirai ilaçlama, hava taksi, hobi ve sportif amaçlı uçuşlar yapan pilotların tıbbi durumları denetlenmelidir.

9. Yeni çıkan ilaçlar, yeni tedavi metotları ve alternatif tıp uygulamalarının pilotlar için uçuşla bağdaşırlığı konularında karar verecek yetkili tıbbi merciler olmalıdır.

10. Büyük bütçeli havacılık kuruluşlarının tıbbi araştırma yapacak kadroları olmalı; istatistikler tutulmalı, güncel yayınlar incelenmeli, dergilere abone olunmalı, uçuş doktorlarının yurtiçi ve yurtdışı havacılık tıbbı toplantılarına katılımları sağlanmalıdır.

11. İlgili bakanlıklar ve büyük havacılık kuruluşları kadar, üniversitelerimiz de sivil havacılığın tıbbi ayağına ilgi göstermeli, tıp fakülteleri Hava ve Uzay Hekimliği Bölümleri açmalıdır.

12. Pilotaj muayenesi yapmakla yetkilendirilmiş hastaneler, ikişer uçuş doktoru bulundurmaktan başka, JAR-FCL 3’deki Aeromedical Center (AMC) niteliğinde bir gelişme göstermelidirler.

13. Uçuş okullarında pilot adayı seçiminde uçuş doktorları da görev almalı; uçuş fizyolojisi, insan performansı dersleri uçuş doktorları tarafından verilmelidir.

14. Ulaştırma Bakanlığı SHGM’de yetkili ve kadrolu bir sağlık otoritesi olmalı, çelişkili uçucu muayene raporlarını karara bağlayacak bir üst kurul (board) teşkil edilmeli; özerk bir Sivil Havacılık Kurumu kurulmalıdır.

Yorumlar